NRF24L01P-R
Shenzhen Anxinruo Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
NRF24L01P-R
Category : RF and Wireless RF Transceiver ICs
Digi-Key Programmable : Not Verified
Serial Interfaces : SPI
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Memory Size : -
Package / Case : 20-VFQFN Exposed Pad
Type : TxRx Only
Current - Transmitting : 7mA ~ 11.3mA
Current - Receiving : 12.6mA ~ 13.5mA
Modulation : GFSK
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
RF Family/Standard : General ISM > 1GHz
Data Rate (Max) : 2Mbps
Product Status : Active
Protocol : -
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : -94dBm
Supplier Device Package : 20-QFN (4x4)
Mfr : Nordic Semiconductor ASA
Frequency : 2.4GHz
Voltage - Supply : 1.9V ~ 3.6V
Power - Output : 0dBm
Base Product Number : NRF24
Description : IC RF TXRX ISM>1GHZ 20VFQFN
Model Number : NRF24L01P-R
Contact Now
IC RF TxRx Only General ISM > 1GHz 2.4GHz 20-VFQFN Exposed Pad